Trafik kazalarının Yüzde 87.5’i Sürücüden Kaynaklanıyor

Bu yıl kurban bayramı tatilinin uzun olması sebebi ile insanlar bu durumu fırsat bilen vatandaşlar memleketlerine yoğun bir şekilde ulaşım yapıyorlar. Havaların soğuduğu şu günlerde, yol güvenliği ve sürüş teknikleri açısından çok daha dikkatli, bilinçli olunması, +7 derecenin altındaki hava sıcaklığında yol tutuşu, sürüş konforu açısından kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor.
Sürücülerin yolculuğa çıkarken lastiklerinin sağlamlığını, dişlerini ve basıncını kontrol ettirmesi önemli noktalar arasında yer alıyor. Ülkemizde her yıl özellikle bayram tatili dönemlerinde binlerce kaza oluyor ve bu kazalar çok sayıda can kaybına, yaralanmaya ve maddi hasara yol açıyor. Kazaların en önemli nedenleri arasında sürücü hataları ve yol koşulları geliyor.

Ekim ayı boyunca genel olarak yağmur sık yağdığından yolların kaygan olması kaçınılmaz bir durum. Doğru lastik seçimi özellikle kaygan zeminde araç kullanımını kolaylaştırıyor ve sürücü hatalarını azaltıyor. Uzmanına danışarak doğru lastik seçin. +7 derecenin altında mutlaka kış lastiği kullanın.
Yolculuk öncesi aracınızın periyodik bakımlarını yaptırın. Aracınızın basınç değeri uygun seviyede değilse lastiğinizin yol tutuşu bundan olumsuz yönde etkilenecek ve yol güvenliğinizi tehdit edecektir. Aracınızın lastiklerini doğru basınç değerine ayarlayın. Trafik işaret ve işaretçilerine uyun.
Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin boynuna değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını sağlayın.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>