Online SGK Borç, GSS Borç ve BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi

0

Tüm SGK borç sorgulama işlemlerini online olarak yapabilmek artık mümkün! SGK borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını haberimizde sizler için anlattık!
Çalışma yaşamına aktif olarak devam etmekte olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan emeklilik şartlarını yerine getirebilmek amacı ile kuruma prim ve sigorta yaptırmaktadır. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çalışan vatandaşların yasal haklarının korunabilmesi ve daha yüksek sosyal hizmet standartlarının oluşturulabilmesi amacı ile farklı çalışma alanlarına yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında yönetilen farklı sigorta kolları bulunuyor. Türkiye’deki sigorta sistemlerinin iyileştirilmesi ve modern standartlara uygun hale getirilebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda 4A ve 4B olarak yenilenen SSK ve Bağkur sigorta kollarına bağlı olarak çalışma yaşantılarına devam eden vatandaşlara yönelik olarak gelişen internet teknolojisi aktif olarak kullanılıyor.

SGK BORÇ SORGULAMA

BAĞKUR BORÇ SORGULAMA

GSS BORÇ SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı vatandaşların, sigorta işlemlerini daha hızlı ve daha pratik şekilde yapabilmesi amacı ile gelişen internet teknolojisini en aktif şekilde hizmetlerinde kullanıyor. Böylelikle sigorta mükellefleri sigorta sorgulamalarını ve diğer işlemlerini dijital platformda yapabilme fırsatına sahip olabiliyor. Dijital platformda yapılabilen 4B sigorta işlemlerinin başında Bağkur borç sorgulama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platformunda yer alan online hizmetler menüsünden web tahsilat hizmet sayfasına erişim sağlanarak SGK borç sorgulama işlemleri yapılabiliyor.

Dijital platformda SGK, GSS ve Bağkur borç sorgulama işlemlerinizi yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan herhangi bir prim borcunuzun olup olmadığını veya olan prim borçlarınızın güncel tutar ve ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platformda yer alan internet sayfasında yer alan online hizmetler menüsündeki web tahsilat uygulamasında SGK borç sorgulama işlemlerini kolayca yapabiliyorsunuz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online borç sorgulama online hizmet ekranında bağlı bulunduğunuz sigorta kolunda prim borcunuzun olup olmadığını ‘sorgu türü’, ‘sorgu tipi’, ‘sicil no’ ve ‘ güvenlik numarası’ bilgilerini girerek yapabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu web tahsilat ekranında SGK borç sorgulama işlemi için sorgu türü kısmında ‘4A işveren ödemeleri’ seçeneğini seçilmeli, sorgu tipi kısmını ise çalışma alanı ile ilgili olan seçeneği seçmeli ve SSK sicil numarası bilgisini girerek SSK borcunun olup olmadığı öğrenilebiliyor.

Bağkur borç sorgulama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online borç sorgulama uygulaması web tahsilat üzerinde sorgu türünde ‘4B sigortalı ödemeleri’ seçeneğini seçmeli, sorgu tipi kısmında yapılacak işlemi seçmeli ve 4B sicil no bilgisini girerek Bağkur borcu olup olmadığı öğrenilebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platformda yer alan online web tahsilat sayfası üzerinde yapabileceğiniz bir diğer borç sorgulaması GSS borç sorgulama işlemidir. Her vatandaşın sosyal güvenceye sahip olabilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi amacı ile geçilen Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında vatandaşların gelir düzeyine göre GSS prim ödemesi gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bu kapsamda GSS prim ödemesini yapmayan, gecikmeli yapan veya gelir tespiti ile GSS prim borcunu belirlemeyerek en üst kademeden GSS prim borçlanması yapılan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web tahsilat uygulama ekranında GSS borç sorgulama işlemi ile GSS prim borçlarını öğrenebiliyor. GSS borç sorgulama işlemi için ekrandaki sorgu tipi kısmında ‘diğer ödemeler’ seçeneği seçilmeli, sorgu tipi kısmında ‘GSS Prim’ seçeneği seçilmeli ve sonra ‘T.C. kimlik numarası’ girilmelidir.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevabınızı yazın.

ıhlamur fidanı pırlanta konnektör