Kredi Neden Onaylanmaz

244 görüntülenmeKredikredimin onaylanması için ne yapmam gerekiyor
0

Kredi, zaman zaman hepimizin ihtiyaç duyduğu ve çekmekte zorlandığı konulardan birisidir. Eğer çok sıkışık ya da acil nakit paraya ihtiyacınız var ise kredi çekebilir ve bunu istediğiniz aya böldürerek uzun vadede ya da kısa vadede ödeyebilirsiniz. Fakat bazen başvurularımız onaylanmıyor ve geri dönüyor. Bunların nedenlerinin ne olduklarını ve neden kredinin onaylanmadığını bu makalemizde biraz anlatacağız. Öncelikle kredinin onaylanmamasının en büyük sebepleri arasında düşük kredi notu yer almaktadır. Eğer kredi notunuz düşük ise krediniz onaylanmaz ve kredi alamazsınız. Kredi notunun ne ile alakası var diye düşünecek olursanız, onu da kısaca açıklayalım.

Örneğin bir kredi çektiğiniz ve ödemelerinizi 12 aya böldünüz. Eğer kredinizi düzenli olarak öder ve tam 12 ayda bitirirseniz, kredi notunuz artar. Fakat kredinizi düzenli ödeme ya da tam 12 ayda bitiremezseniz kredi notunuzda düşüş olacaktır. Kısacası kredi notunuzun en büyük etkeni düzenli olarak ödeme yapıp yapmamanızdır. Böylece kredi notunuz düşer ya da artırılır ve buna bağlı olarak da krediniz onaylanır ya da onaylanmaz. Kredi onaylanmamasının en büyük nedenleri arsında bunu gösterebiliriz. Diğer yandan kredi almak istiyorsanız, bir arsa, ev, araba ya da bir mülk göstermeniz istenecektir. Eğer gösterdiğiniz mülk istediğiniz krediyi karşılamıyorsa yine krediniz onaylanmaz ve paranızı alamazsınız.

Bir diğer yandan eğer ipotek ettirecek herhangi bir şeye sahip değilseniz, kendinize sağlam bir kefil bulabilirsiniz. Bu kefil sayesinde yine kredi çekebilir ve kredinizi alabilirsiniz. Fakat bu kefil olacak kişinin de düzenli bir geliri ya da bir mülkü olması gerekmektedir. Peki, bir mülküm ya da kefilim yok ama düzenli maaşım var; diyorsanız yine bu geliriniz ile orantılı bir kredi alabilirsiniz. Örneğin aylık 3,000 Türk Liranız var ise 50,000 Türk Lirasına kadar kredi alabilirsiniz. (Bazı bankaların daha fazla ya da daha az verdiği de araştırmalar sonucunda görülmüştür.) Kısacası kredi almanız için ya düzenli bir geliriniz, bir mülkünüz ya da bir kefiliniz olması gerekir. Aksi takdirde krediniz onaylanmaz. Bunlara ek olarak kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notu da sizlerin geçmişte yaptığı ödemeleri ve sicilinizi gösteriyor diyebiliriz. Bu bilgiler dahilinde sizlerde artık kredi çekmeye gidebilir ya da krediniz onaylanmadı ise buradaki hatalara göre kendinizi düzeltebilirsiniz.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevabınızı yazın.

ıhlamur fidanı pırlanta konnektör