Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0

Kredi alırken öncelikle, ilk olarak çektiğimiz miktara dikkat etmeliyiz. İhtiyacımız olan miktardan daha fazla ya da daha az bir ödeme almamalıyız. “ Nasıl olsa öderim “ mantığı ile bugüne kadar birçok kişinin canı yanmış ve çok ciddi sıkıntılar çekilmiştir. Bu nedenle miktara çok dikkat etmeliyiz.

Bunun haricinde kredi çekerken riske ettiğimiz yani ipotek ettirdiğimiz şeylerin gitmesi riskine karşılık daha dikkatli olmalıyız. Örneğin kendi oturduğunuz evi ipotek ettirmemelisiniz. Ödeyememe durumunu da göz önüne almalı ve evinizin gitmesine müsaade etmemelisiniz. Bugün eğer başınızı sokacak bir eviniz var ise yani kirada değilseniz çok şanslı ve çok daha kolay ödeme yapabilecek bir durumda olacaksınızdır. Çünkü her ay kira parası vermek gerçekten çok zor bir durumdur. Bu nedenle kredi çekerken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de sizin için önemsiz ya da değeri daha az olan şeyleri ipotek ettirmektir. Evinizi ya da iş yerinizi ipotek ettirmeyi en son çare olarak düşünmelisiniz. Bununla beraber aynı zamanda kredi alırken dikkat edilmesi gereke bir diğer husus taksit sayısı ve faiz oranıdır. Siz kredinin ödemesini uzattıkça faiz oranı da artacaktır.

Örneğin 50,000 Türk Lirası krediyi normal şartlarda 2 senede ödeyebileceksiniz bunu 3 ya da 4 seneye yaymanıza gerek yoktur. Eğer ödeme gücünüz bulunuyor ise bunu fazla uzatmadan halletmelisiniz. Çünkü uzun vadeye yaydığınız zaman faiz oranı artacaktır. Fakat şunu da ayrıca belirtmeliyiz ki, erken bitirmek isterken vadeyi de kısa tutarak kendinizi zorlamayınız. Çünkü bu seferde gecikme faizleri ile karşı karşıya kalacaksınızdır. Kısacası her türlüsü sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle kredi çekerken kendinizi çok güzel şekilde ayarlamalısınız. Ayrıca çekeceğiniz kredi türüne göre bankanızdan çok detaylı bir şekilde bilgi almalısınız. İhtiyaç, araba, konut ya da eğitim kredisi türüne göre detaylı bilgi almalı ve ona göre kredi işlemlerine başlatmalısınız. Ayrıca kredi çekerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kampanyalar olabilir. Bugün birçok banka düşük faiz oranı ve dosya masrafı almama gibi fırsatlarla karşımıza gelmektedir. Bu nedenle bunları da göz önünde bulundurmalı ve kredi çekerken aceleci olmamalıyız.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevabınızı yazın.

ıhlamur fidanı pırlanta konnektör