Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Kira kontratı yaparken ilk olarak şunu belirtmeliyiz ki, ev sahibiniz ile dahi yapıyor olsanız, uzman bir emlak dan yardım almak mantıklı olacaktır. Çünkü bazen bizlerin bile gözünden kaçabilecek hususlar olabiliyor ve sonrasında insanlar daha büyük sıkıntılara girebiliyorlar.

Kira kontratını yaparken ve imzalarken dikkat edilmesi gereken hususlara şöyle bir göz gezdirdiğimiz de ise şunları görebiliriz. İlk olarak sözleşmenin geçerlilik süresini kontrol etmeli ve buna dikkat etmelisiniz. Sözleşmenizi iş durumunuz ya da yaşantınıza göre ne daha uzun ne de kısa tutmalısınız. Genellikle sözleşmeler 2 senelik yapılmaktadır. Sizlerde durumunuza göre bu süreyi 2 yıl ya da 1 yıl yapabiliriz. İlk olarak bu hususa dikkat ettikten sonra daha sonrasında kira bedelinizi kontrol etmelisiniz. Kira bedeliniz her sene düzenli bir şekilde artacak ise bunu da kontratta dikkatlice belirtmeli ve ona göre imza atmalısınız.

Bugün birçok kiracı % üzerinden bir artış için onay veriyor olsa da aslında doğru olan enflasyon ve üfe durumuna göre bir artış olmasıdır. Bu durumda da, senelik en fazla 50 ya da 100 TL gibi bir artış olacaktır. Onun haricinde sizlere % üzerinden bir dayatma yapılırsa kesin suret ile imzalamamalısınız. Bununla beraber aynı zamanda kiralayacağınız yerin önceki kiracısından bir borcu olup olmadığını da bu maddeler arasında ekletmelisiniz ki, ilerleyen zamanlarda farklı borçlarla karşılaşmayasınız. Ayrıca depozito isteniyor ise, depozitonun ne kadar olduğunu ve ne zaman geri ödemesi yapılacağını da bu maddeler arasına eklenmelidir.

Unutmamalıyız ki, artık kira sözleşmesi zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu olması sebebi ile ev ya da iş yerlerinize maliyeden yetkililer gelebilir ve bu sözleşmenin var olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle mutlak suret ile her iki tarafında iyiliği için sözleşme şarttır.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevabınızı yazın.

ıhlamur fidanı pırlanta konnektör