18 yaşını doldurmadan banka hesabı açmak

0

Birçok öğrencinin merakla beklediği sorunun cevabını bugün bu makalemizde vereceğiz.

18 yaşını doldurmadan banka hesabı nasıl açılır/açılabilir mi?

Sorumuzun cevabı; evet, 18 yaşını doldurmadan da bir banka hesabı açılabilir. Nasıl açılacağını geldiğimiz zaman ise öğrencinin velisi ile bankaya gitmesi ve çocuğu için bir hesap açtırmak istediğini söylemesi ve imza atması yeterli olacaktır. Böylece 10 dakika içerisinde bir hesap açtırabilecek ve bu hesabı hemen kullanmaya başlayabileceksiniz. Bu konuda öncelikle gidip banka ile görüşmeniz gerekmektedir çünkü tüm bankaların bu işlemi yapmadığını söyleyebiliriz. Fakat birçok banka bu işlemi gerçekleştirmektedir. İsim vermek gerekirse İş Bankası “ İlk İmzam “ adlı uygulaması ile öğrencilere hesap açma imkanı sağlamaktadır. Velisi ile giden tüm öğrenciler 18 yaşını doldurmadan hatta 16 yaşındayken bile hesap açtırabiliyorlar. Bunun için velinizi ikna etmeniz ve onunla bankaya gitmeniz yeterli olacaktır.

Bugün internet dünyasında artık ilkokul öğrencileri bile internet üzerinden bir şeyler almakta ya da satmaktadır. İnternet çağında yaşayan bizler, çocuklarımıza bu olanağı da sağlamalı ve onlarında kendi paralarını harcamalarını ya da biriktirmelerini sağlamalıyız. Çocuklar sadece para harcamak için değil aynı zamanda para biriktirmek içinde banka hesabı açtırmak istiyorlar. Yastık altı yapmak ya da babalarına paralarını emanet etmektense paralarını banka hesaplarına yatırmayı ve kendi isimlerine bir hesapta muhafaza etmeyi tercih ediyorlar. Üstelik bu durum çocukların sorumluluk sahibi olmaları içinde bir adım olarak görülebilir. Çünkü çocuklar kendi paralarına velilerinden çok ama çok daha fazla sahip çıkacaklardır. Bu nedenle de daha erken yaşlarda çocuklara bu sorumluluğu aşılamalı ve onlara bu konuda cesaret vermelilerdir. Ayrıca çocukların banka işlemleri gibi önemli işlemleri öğrenmeleri de gerekmektedir. Çünkü artık günümüzde birçok işimizi bankamızla yani internet bankacılığı ile hallediyoruz. Bu nedenle de çocuklarımızın bu konulara da halim olması ve bu konularda da kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açtırmak mümkündür. Açtırmak isteyen kişiler velileri ile birlikte bankaya gidip bu hesaplarını kolayca açtırabilirler. Bunun içinde örnek bir banka olan İş Bankasını kullanabilirler.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevabınızı yazın.

ıhlamur fidanı pırlanta konnektör