İpotekli Taşınmaz Malı Nasıl Satarım

İpotekli taşınmaz malın satımı biraz sıkıntılı ve sancılı geçebiliyor. Çünkü banka üzerinden bir ipotek olduğu için banka bu malın satılmasında razı göstermeyebilir ve satışını engelleyebilir. Bu nedenle ipotekli olan bir malın satılması konusunda fazla heveslenmemek gerekmektedir.

Yine aynı şekilde ipotekli bir malı alacak olan kişinin de bu konuda çok iyi düşünmesi ve karar vermesi gerekmektedir. Çünkü alacağı malın ipotekli olması belki de satın alacak olan kişi için sıkıntılar yaratabilmektedir. Kısacası hem satacak olan hem de alacak olan kişi için ipotekli taşınmaz mal büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır.

Peki, ipotekli taşınmaz malı almak isteyen birisi var ise ve sizde satmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz?

İlk olarak ipotekli malın satımı için bankanız ile görüşmeniz ve onları ikna etmeniz gerekmektedir. Eğer banka da ikna olursa o zaman satış işlemleri başlayabilir ve satış gerçekleşebilir. Fakat burada şöyle bir sorun var ki, ipotekli taşınmaz mal satıldıktan sonra ilk olarak banka parasını alacaktır. Banka parasını almadan kesinlikle kimseye para verilmez ya da para paylaştırılmaz. Banka ipoteğe karşılık gelen parasını aldıktan sonra satıştan elde edilen diğer parayı da malın asıl sahibine verir. Böylece banka kendi parasını kurtarmış olur, ipotekli taşınmaz malını satmak isteyen satmış olur ve bunu almak isteyen de hiçbir zorluk yaşamadan malını almış olur. Eğer ipotekli taşınmaz malın satış işlemi bu şekilde gerçekleştirilirse, hiçbir sorun olmadan kolayca satış işlemi gerçekleşecektir.

İpotekli taşınmaz malın satışı maalesef her zaman mümkün olmamaktadır. Makalemizin ilk başında da dediğimiz gibi bu duruma bankalar çoğu zaman rıza göstermeyebiliyor. Bu nedenle satış kararı almadan önce ilk olarak bankanız ile görüşmeniz ve ona göre bir yol izlemeniz daha doğru olacaktır.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>