Güneş Panellerinde İnverterlar Ne İşe Yarar?

İnverter; bir dönüştürme sistemi olarak bilinmektedir. Bu sektörde, enerjiden tasarruf edebilmek adına birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. İnverter; enerji tasarrufunu sağlaması amacıyla devrelerdeki frekans ayarına düzen verir. Alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı ise alternatif akıma çeviren ve bununla birlikte 3 fazlı çalışma sistemi olan, frekans ve gerilimleri düzenli bir şekilde ayarlayan tüm cihazlar inverterdir. En iyi inverter çeşitleri ve en avantajlı rüzgar gülü fiyatları ve ihtiyaca uygun yarı esnek güneş panelleri ekonomiksolar.com sitesinde yer almaktadır.

İnverter Nedir?

Bunu net bir şekilde açıklayacak olursak; inverterlar 12V, 24V ve 48V doğru akım barındıran akü voltajını 220V alternatif akım 50 Hz voltajına çevirmekle görevlidirler. Bu sayede, inverter kullananlar aküden aldıkları enerji sayesinde birçok elektrik cihazı evlerinde daha rahat bir şekilde kullanma imkanına sahip olurlar. Bu sistemde, temiz enerji doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Solar inverter sayesinde enerji masrafları azalacaktır. İnverter, elektrik üretmez sadece aküden faydalanır. Bu sistem sayesinde güvenli bir şekilde elektrik kullanılır. Ancak, inverterlar yanıcı özellikteki maddelerle yan yana getirilmemelidir. Çünkü, ısıdan çok çabuk etkilenirler. Ayrıca, yılda bir kez bakımları yapılmalıdır. Paslanan yerleri mutlaka temizlenmelidir. İçerisine hiçbir şekilde madde düşürülmemelidir. Sıcak bir yerde tutulmalıdır.

İnverter Ne İşe Yarar?

Şebeke yöneticileri, üretilen enerjinin şebekede kullanılan enerjiyle aynı kalitede olmasını isterler. Bu yüzden, inverterlar şebekede kullanılacak elektriğin kalitesini, frekansını, gerilimini ve AC-DC akım türünü ayarlamakla yükümlüdürler. Çünkü, bu unsurlar şebeke kalitesini etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. İnverterın en önemli özelliği; 0,5 ile 2000 Hz arasında hız ayarı yapabiliyor olmasıdır. Kısacası, inverter önce şebekedeki gerilimleri doğrultur. Bunun dışında, şebekedeki tüm gerilim dalgalanmalarını, pikleri, bozucu elektrik dalgalanmalarını, bobin ve kondonsatörde filtreleyip temizlemekle yükümlüdür.

İnverter Çeşitleri

DC/AC Solar inverterlar üç gruba ayrılmaktadır.
– Off-grid inverterlar: Şebekeye bağlı olmayan, bağımsız sistem demektir. Depolama sistemlerinde kullanılırlar. Güneş paneli sayesinde üretilen elektrik doğrudan AC elektriğe dönüştürülüp herhangi bir yükü besleyebilmekte veya akülerde depolanan DC enerji inverterlar aracılığıyla AC’ye dönüştürülüp yükü besleyebilmektedirler.
– On-grid inverterlar: Şebekeye bağlı paralel sistem anlamına gelmektedir. Güneş enerjisi kullanıldığı zaman, üretilen enerji hali hazırdaki şebekeye aktarılmaktadır. Şebekeye bağlı inverterlar ise üçe ayrılmaktadır; merkezi inverterlar büyük güçlerdeki santrallerde kullanılırlar. Dizi inverterlar sahada veya çatı uygulamalarında tercih edilirler. Bu inverterlardaki amaç, tek santralleri parçalara ayırarak her parçanın kendisine özgü enerji üretmesini sağlamaktır. Mikro inverterlar ise; panel arkasına monte edilirler.

– Hibrit inverterlar: Solar-PV ile güç teknolojisinin birlikte kullanıldığı sistemdir. Güneşten gelen enerji her zaman öncelikli olarak kullanılır. Güneş enerjisinin yükten fazla olduğu durumlarda ise fazla enerji bataryalarda depolanır. İhtiyaçtan az ise, eksik kısmı akü tamamlar.

İstabreeze 1000 Watt / 48 Volt Rüzgar Türbini + Şarj Kontrol Cihazı

Bu yazı; Ekonomiksolar.com sitesindeki verilerden ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>