Güneş Panelleri Maliyetini Ne Kadar Zamanda Karşılar?

Güneş enerjisi, hem çevreci olması hem de ucuz işletme maliyeti sebebiyle en çok kullanılan elektrik enerjisi üretme yöntemlerinden birisi olmuştur. Bu sistem, tüm alanlarda kullanılmaktadır. Bol olması, bedava olması gibi sebeplerde güneş paneli yapımı konusunda yatırımcıları özendirmektedir.

Güneş Panelleri Nasıl Yapılır?

Güneş paneli yapılacak bir sistemde, akü grubuyla birlikte, akü şarj regülatörü, yardımcı ve evirici elektronik devreler yer almaktadır. Talep edilen enerji miktarına göre güneş paneli sayısı belirlenir. Akü grubunun sisteme dahil edilme sebebi, güneşin olmadığı zamanlarda enerjisiz kalmamak adınadır. Şarj regülatörü ise; akünün durumuna bakarak, güneş pillerinden gelen akımı keser veya yükün çektiği akımı keser. Eviricinin kullanılma sebebi ise; panelde elde edilen doğru akım elektriğini alternatif akım elektriğine dönüştürmektir.

Solar Dalgıç Pompa : 3 HP / 2.2 Kw

Solar Paneller

Solar paneller; güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren cihaz olarak bilinmektedir. Verimleri, panel tipine göre değişmektedir. Paneller; ortam koşulları elverişli olduğu takdirde nominal güçlerini üretme şansına sahip olurlar. Hesaplanan güç değerinin yukarısında bir panel kullanılmalıdır.

Akü Sistemi

Elektrik enerjisinin depolanmasını sağlar. Akü kapasitesini belirlerken sistemin güneş göremeyeceği gün sayısı iyi hesaplanmalıdır. Örneğin; günlük elektrik tüketimi 5 kw-saat olan bir eve en az 10 kw-saatlik enerjiyi depolayacak akü grubu gereklidir.

Hibrit Paket 550 Watt

Akü Şarj Regülatörü

Görevi, güneş panelinden gelen akımı ayarlamak ve bu sayede akünün boşalmasını veya tam dolmasını engellemektir. Mutlaka sistemle uyumlu olabilecek tipte seçilmelidir.

Evirici

Doğru akım enerjisini, alternatif akım enerjisine çevirir. Sistemde kullanılan diğer ekipmanlar ise; sigorta ve kablolardır.

Kurulum Maliyeti

Bunu bir örnekle açıklayabiliriz; aylık elektrik faturası 80 TL olan bir evi hayal edelim. Evin aylık tüketimi 270 kw olsun. Dolayısıyla yıllık tüketim de 3240 kw olur. Bu sistemi de Muğla gibi güneş enerjisinin bol olduğu bir şehirde kurduğumuz varsayalım. Sistem, çeşitli simülasyonlar kullanılarak oluşturulduğunda 2 kw’lık güneş paneli kurmak gerekir. Bu güneş panelinin maliyeti de 7000 euro ile 8000 euro arasında olacaktır.

10 Kw On-Grid : Çatı Üstü Elektrik Üretimi

Teşvikler

Lisanssız elektrik üretim yasası doğrultusunda, üretilen her kw başına güneş enerjisi için 0.133 ABD doları alınmaktadır. Bu da yıllık 750-800 TL arasında bir rakama denk gelmektedir. Asıl söylemek istediğimiz noktaya gelirsek; bu hesaplamalar doğrultusunda devletin sattığı elektrik, güneş panelinden elde edilen kw başına elektriği 5-7 yıl arasında geçecektir. Bu demek oluyor ki; güneş paneli 5 ile 7 yıl  arasında kendi üretim maliyetini karşılayacak duruma gelmiş olacaktır. Bu süreden sonra, üretici güneş panelinden kar elde etmeye başlayacaktır. Solar paket; çeşitli yerlerde kullanılabilecek yenilenebilir enerjinin üretiminde kullanılan malzeme ve cihazlardan oluşur. Ekonomiksolar.com sayesinde; en uygun fiyatlı ve en kaliteli solar pakete sahip olabilirsiniz. Ekonomik solar, Türkiye’nin her yerine ürün gönderebilmektedir.

Bu yazının oluşturulmasındaki katkılarından dolayı Ekonomik Solar ‘a teşekkür ederiz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>