Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Solar şarj kontrol cihazları, güneş paneli üzerinden gelen akım ile güneş panelinin gücüne göre seçilmektedir. Yani, orbus şarj kontrol cihazları güneş enerjisi sistemlerinde bulunan ve gün ışığında toplanan elektrik akımını, kontrol altında tutarak doldurulmasını sağlayan cihazlardır. Voltajları regüle ederek akımın iletilmesini sağlayan bu cihazlar için Ekonomiksolar firmasının ürün skalasına bakabilirsiniz. Şarj regülatörleri, sahip olduğunuz solar sistemlerin doğru şekilde çalışması için önemli parçalardan biridir. Bu nedenle seçerken kaliteli ve doğru/ uygun akım iletimine sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ah ve Voltaj değerlerine de solar sisteme göre dikkat edip satın almalısınız.

Şarj Kontrol Cihazı Çeşitleri Nelerdir?
Solar şarj kontrol cihazları, LED ekranlı şarj regülatörleri, LCD ekranlı şarj kontrol cihazları ve MPPT özellikli şarj regülatörleri olmak üzere sınıflara ayrılmaktadır. Orbus Şarj kontrol makineleri için Ah ve volt değerlerine, markasına ve watt değerlerine göre çeşitlere ayrıldığını söyleyebiliriz. Solar şarj sistemleri için kullanılan ve yüksek oranda güçlü sistemler için kullanılan şarj kontrol cihazları genellikle MPPT özellikli olanlardır. Ev tipi güneş enerji sisteminiz varsa, PWM özellikli şarj kontrol sistemlerini kullanabilirsiniz. 2 Ah’den 150 Ah değerlerine varan şarj kontrol cihazları olduğu gibi; 12 volt, 24 volt veya 48 volt gibi cihaz türleri de bulunmaktadır. Amper ve volt değerlerinin yanı sıra ekran özelliklerine göre de LCD ve LED şeklinde sınıflara ayrılmaktadır.

Solar Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları
Şarj kontrol/regülatör cihazı seçerken, kullanım alanınızı esas almalısınız. Solar sisteminizin akım gücüne, akü çeşidine, güneş paneli sayısına ve güneş panelinin gücüne göre şarj kontrol cihazı seçimi yapılmalıdır. Seçenekleriniz arasında yapacağınız tercihe göre, pwm şarj cihazları ya da MPPT’ kategorilerinden birini seçmek durumundasınız. Küçük, orta ya da büyük ölçekli sistemlerinize göre yapacağınız seçimlerin yanı sıra, marka da önemli bir konudur. Ekonomiksolar.com üzerinde birçok farklı modelde cihazı bulabilirsiniz. Tabii ki, bahsi geçen kriterlere göre de fiyatları değişmektedir. Kaliteli ve dayanıklı cihazlar arasından seçim yaparak uzun vadede verimli bir şekilde kullanabilir, böylece solar sisteminizi de koruyabilirsiniz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>