ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım

ATMlerin para yutması ya da paraya el koyması çok sıkça yaşadığımız sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle para yatırma işlemi sırasında buruşuk para ya da para destesi arasında sıkışıp kalan kağıtlar nedeni ile ATMler paraları yutuyor ve kişileri o anlık mağdur edebiliyor. Bu nedenle ATM den para yatırırken biraz dikkatli olmakta yarar olduğunu da ayrıca söylemek isteriz.

Peki, oldu da ATM paranızı yuttu ne yapmalısınız? İlk olarak paniklememeli ve ATM başında biraz daha bekleyerek ATMnin parayı verme ihtimalini düşünmelisiniz. Eğer ATM normal seyrinde çalışıyor ve sizin paranızı vermiyor ise hemen yatırdığınız ATMnin bankasını aramalı ve durumu rapor etmelisiniz. Eğer gündüz vakti ise sizlere görevli yönlendirebilir ve sizlerin mağduriyetini giderebilirler. Eğer gece ise sabah olduğunda sizlere bilgilendirme yapacaklardır. ATMlerde bulunan kameralar ve girdiğiniz bilgiler dâhilinde sizlere daha fazla soru sormadan para iadesi yapacaklardır. Çünkü o an için ATM kameraları sizin görüntülerinizi kayıt etmektedirler. Eğer paranızı şubenin ATMsine kaptırdıysanız çok daha şanslı sayılırsınız. Sabah olduğunda hemen şubeye girip durumu anlatabilir ve paranızın iadesini isteyebilirsiniz.

Bazı bankaları para iadesi için dilekçe yazılmasını talep ederken bazıları ise hemen o anda kontrolleri yaparak size paranızı iade edebilirler. Para yatırma anında eğer T.C kimlik numaranızı ve cep telefonu gibi özel bilgilerinizi doldurmuşsanız bu iade süreci çok daha kısa olacaktır. Çünkü banka görevlileri bu para yutma işleminin hangi işlem sırasında olduğunu görebilmektedirler. Bu nedenle ATMleri kullanırken kişisel bilgilerinizi yazmakta her zaman fayda olduğunu bir kez daha bu makalemiz aracılığı ile hatırlatmış olalım. Ayrıca para yutma işlemlerinin çok sık olduğunu ve para yatırırken paralarınızın buruşuk, kırışmış ve arasında başka bir kağıt vs olmamasına son derece dikkat edilmelidir.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTML kod etiketleri:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>